CD0603-Z2V4
Mfr.Part #
CD0603-Z2V4
Description
DIODE ZENER 2.4V 150MW 0603
Voltage Tolerance :
5%
Power Dissipation :
150mW
Test Current :
5mA
Zener Voltage :
2.4V
Impedance-Max :
85Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Tol-Max :
5%
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1V
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Reference Voltage :
2.4V
Impedance :
85Ohm
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
CD0603-Z2V4
Bourns, Inc. CD0603-Z2V4
ZENER DIODE 85Ohm ±5% 2.4V 100μA @ 1V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations 0603 (1608 Metric)
CD0603-Z2V4 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100μA @ 1V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 100μA.
CD0603-Z2V4 Features
reverse leakage current of 100μA @ 1V
100μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)