CD0603-Z27
Mfr.Part #
CD0603-Z27
Description
DIODE ZENER 27V 150MW 0603
Impedance-Max :
80Ohm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
150mW
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Power Dissipation :
150mW
Impedance :
80Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
27V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 20V
Reference Voltage :
27V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Datasheets
CD0603-Z27
Bourns, Inc. CD0603-Z27
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 27V 100nA @ 20V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations 0603 (1608 Metric)
CD0603-Z27 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 20V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.
CD0603-Z27 Features
reverse leakage current of 100nA @ 20V
100nA @ 20V is the maximum voltage (Tol)