CD0603-Z24
Mfr.Part #
CD0603-Z24
Description
DIODE ZENER 24V 150MW 0603
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Reference Voltage :
24V
Voltage Tolerance :
5%
Impedance-Max :
80Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Current :
5mA
Voltage Tol-Max :
5%
Published :
Impedance :
80Ohm
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
24V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18V
Max Power Dissipation :
150mW
Power Dissipation :
150mW
Datasheets
CD0603-Z24
Bourns, Inc. CD0603-Z24
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 24V 100nA @ 18V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations 0603 (1608 Metric)
CD0603-Z24 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 18V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.100nA is the maximum reverse leakage current.
CD0603-Z24 Features
reverse leakage current of 100nA @ 18V
100nA @ 18V is the maximum voltage (Tol)