CD0603-Z20
Mfr.Part #
CD0603-Z20
Description
DIODE ZENER 20V 150MW 0603
Impedance-Max :
50Ohm
Impedance :
50Ohm
Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Power Dissipation :
150mW
Base Part Number :
CD0603
Case Code (Imperial) :
Published :
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
20V
Voltage Tol-Max :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15V
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
150mW
Reference Voltage :
20V
Datasheets
CD0603-Z20
Bourns, Inc. CD0603-Z20
ZENER DIODE 50Ohm ±5% 20V 100nA @ 15V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations 0603 (1608 Metric)
CD0603-Z20 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 15V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.
CD0603-Z20 Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)