CD0603-Z11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD0603-Z11
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 150MW 0603
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
11V
Test Current :
5mA
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage Tolerance :
5%
REACH SVHC :
No SVHC
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Terminal Position :
Dual
Impedance-Max :
20Ohm
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8.5V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Power Dissipation :
150mW
Pin Count :
2
Power Dissipation :
150mW
Number of Pins :
2
Number of Elements :
1
ESD Protection :
No
Base Part Number :
CD0603
Contact Plating :
Gold
Impedance :
20Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
Reference Voltage :
11V
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
CD0603-Z11
Bourns, Inc. CD0603-Z11
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 11V 100nA @ 8.5V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations 0603 (1608 Metric)
CD0603-Z11 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 8.5V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.
CD0603-Z11 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8.5V
100nA @ 8.5V is the maximum voltage (Tol)