CCR07CG104FM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR07CG104FM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e0
Length :
12.19mm
Thickness :
3.56mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
Depth :
3.56mm
Temperature Characteristics Code :
CG
Pbfree Code :
No
Capacitance :
100nF
Mount :
Through Hole
Tolerance :
1%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Molded
Termination :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
12.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
10.16mm
Datasheets
CCR07CG104FM
100nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
CCR07CG104FM Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR07CG104FM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient