CCR06CG821FRV
Mfr.Part #
CCR06CG821FRV
Description
CAP CER RADIAL
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Published :
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Width :
7.37mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Thickness :
2.29mm
Lead Pitch :
5.08mm
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
7.37mm
Capacitance :
820pF
JESD-609 Code :
e0
Dielectric :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
22 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
1%
Length :
7.37mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
Datasheets
CCR06CG821FRV
820pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR06CG821FRV Overview
CCR06CG821FRV Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient