CCR06CG751FRV
Mfr.Part #
CCR06CG751FRV
Package / Case
Molded
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
7.37mm
Termination :
Depth :
2.29mm
Height :
7.37mm
Package / Case :
Molded
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Pitch :
5.08mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Tolerance :
1%
Size Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
750pF
Width :
7.37mm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CCR06CG751FRV
750pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
CCR06CG751FRV Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR06CG751FRV Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient