CCR06CG472GP
Mfr.Part #
CCR06CG472GP
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4700PF 100V 2% RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
No
Applications :
High Reliability
Size Code :
2909
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Package / Case :
Radial
Feature :
Military
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Depth :
2.29mm
Capacitance :
4700pF
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Length :
7.37mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Lead Style :
Straight
Failure Rate :
P (0.1%)
Lead Pitch :
5.08mm
Series :
Military, MIL-PRF-20/36, CCR06
Datasheets
CCR06CG472GP
Military, MIL-PRF-20/36, CCR06 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole Radial
CCR06CG472GP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
CCR06CG472GP Features
a size/dimension of 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm