CCR06CG472GM
Mfr.Part #
CCR06CG472GM
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4700PF 100V 2% RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Capacitance :
4700pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Military
Applications :
High Reliability
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
M (1%)
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated :
100V
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-20/36, CCR06
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Through Hole
Length :
7.37mm