CCR06CG432FRV
Mfr.Part #
CCR06CG432FRV
Description
CAP CER RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Length :
7.37mm
Lead Pitch :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Applications :
High Reliability
Capacitance :
4300pF
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-20, CCR06
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Lead Style :
Straight
Depth :
2.29mm
Reference Standard :
MIL-PRF-20/36
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Failure Rate :
R (0.01%)
Dielectric :
C0G
Multilayer :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CCR06CG432FRV
Military, MIL-PRF-20, CCR06 4300pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
CCR06CG432FRV Overview
A 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR06CG432FRV Features
a size/dimension of 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm