CCR06CG361GS
Mfr.Part #
CCR06CG361GS
Description
CAP CER RADIAL
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
7.37mm
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
2%
Capacitance :
360pF
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Height :
7.37mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Length :
7.37mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
CG
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Datasheets
CCR06CG361GS
360pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR06CG361GS Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CCR06CG361GS Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient