CCR06CG332JR
Mfr.Part #
CCR06CG332JR
Package / Case
Molded
Ceramic Capacitors
Height :
7.37mm
Length :
7.37mm
Thickness :
2.29mm
Package / Case :
Molded
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3.3nF
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Pitch :
5.08mm
Depth :
2.29mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
CG
HTS Code :
Radiation Hardening :
Width :
7.366mm
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
22 Weeks
Termination :
Radial
Datasheets
CCR06CG332JR
3.3nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
CCR06CG332JR Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CCR06CG332JR Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient