CCR06CG332FMV
Mfr.Part #
CCR06CG332FMV
Description
CAP CER RADIAL
Capacitance :
3.3nF
Thickness :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
22 Weeks
Package / Case :
Radial
Height :
7.37mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
7.37mm
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Tolerance :
1%
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.08mm
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Number of Terminations :
2
Depth :
2.29mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
7.37mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CCR06CG332FMV
3.3nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR06CG332FMV Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CCR06CG332FMV Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient