CCR06CG242FPV
Mfr.Part #
CCR06CG242FPV
Description
CAP CER RADIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
Bulk
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height :
7.37mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
7.37mm
Terminal Pitch :
5.08mm
Tolerance :
1%
Surface Mount :
No
Capacitance :
2.4nF
Width :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature (Max) :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
CCR06CG242FPV
2.4nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CCR06CG242FPV Overview
Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.
CCR06CG242FPV Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient