CCR06CG222JP
Mfr.Part #
CCR06CG222JP
Temperature Characteristics Code :
CG
Width :
7.37mm
Depth :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Thickness :
2.29mm
Capacitance :
2.2nF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Pitch :
5.08mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
7.37mm
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Datasheets
CCR06CG222JP
2.2nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR06CG222JP Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
CCR06CG222JP Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient