CCR06CG202JP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR06CG202JP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Thickness :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Published :
Temperature Characteristics Code :
CG
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.37mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
Wire
Depth :
2.29mm
Lead Pitch :
5.08mm
Width :
7.37mm
Capacitance :
2nF
Height :
7.37mm
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Min Operating Temperature :
-55°C