CCR06CG103JMV
Mfr.Part #
CCR06CG103JMV
Description
CAP CER RADIAL
Lead Pitch :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Dielectric :
C0G
Capacitance :
10nF
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Depth :
2.29mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CCR06CG103JMV
10nF Ceramic Capacitor 5% Radial
CCR06CG103JMVTR1 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.