CCR06CG102FMV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR06CG102FMV
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 200V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
5.08mm
Depth :
2.29mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Size Code :
Package / Case :
Radial
Capacitance :
1000pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Applications :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.37mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Failure Rate :
M (1%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
200V
Thickness :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Series :
Military, MIL-PRF-20, CCR06
Datasheets
CCR06CG102FMV
Military, MIL-PRF-20, CCR06 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
CCR06CG102FMV Overview
A 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR06CG102FMV Features
a size/dimension of 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm