CCR05CK3R3DRV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR05CK3R3DRV
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Temperature Coefficient :
250ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
Molded
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
CK
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Multilayer :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
2.29mm
Negative Tolerance :
15.1515%
Lead Pitch :
5.08mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
3.3pF
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
4.83mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
No
Positive Tolerance :
15.1515%
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Height :
4.83mm
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Width :
4.83mm
Datasheets
CCR05CK3R3DRV
3.3pF Ceramic Capacitor 250ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
CCR05CK3R3DRV Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 15.1515%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 15.1515% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 250ppm/Cel ppm/°C.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
CCR05CK3R3DRV Features
a tolerance of 15.1515%
a tolerance of 15.1515%
with 250ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient