CCR05CK2R2CRV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR05CK2R2CRV
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Molded
Positive Tolerance :
11.3636%
Dielectric :
C0G
Capacitance :
2.2pF
Reference Standard :
MIL-PRF-20/35
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.83mm
Multilayer :
yes
Negative Tolerance :
11.3636%
Series :
C(SIZE)G
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
5.973mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packing Method :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Mount :
Through Hole
Size Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Depth :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5.08mm