CCR05CJ6R8BRV
Mfr.Part #
CCR05CJ6R8BRV
Wire
Negative Tolerance :
1.4706%
Width :
4.83mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
CJ
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.83mm
Temperature Coefficient :
120ppm/Cel ppm/°C
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Dielectric Material :
Ceramic
EAR99
Positive Tolerance :
1.4706%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Packaging :
Bulk
Height :
4.83mm
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitance :
6.8pF
Min Operating Temperature :
-55°C
2
Thickness :
2.29mm
Depth :
2.29mm
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CCR05CJ6R8BRV
6.8pF Ceramic Capacitor 120ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CJ6R8BRV Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 1.4706%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 1.4706% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 120ppm/Cel ppm/°C.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
CCR05CJ6R8BRV Features
a tolerance of 1.4706%
a tolerance of 1.4706%
with 120ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient