CCR05CG821GRV
Mfr.Part #
CCR05CG821GRV
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
2.29mm
Capacitance :
820pF
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Height :
4.83mm
2
Width :
4.83mm
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
2%
Depth :
2.29mm
Published :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Size Code :
Length :
4.83mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CCR05CG821GRV
820pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG821GRV Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR05CG821GRV Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient