CCR05CG750JM
Mfr.Part #
CCR05CG750JM
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
5%
Capacitance :
75pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5.08mm
Packaging :
Bulk
Length :
4.83mm
Wire
Thickness :
2.29mm
Height :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Temperature Characteristics Code :
CG
HTS Code :
Depth :
2.29mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
4.826mm
No
Radiation Hardening :
No
Published :
Datasheets
CCR05CG750JM
75pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG750JM Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CCR05CG750JM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient