CCR05CG621GS
Mfr.Part #
CCR05CG621GS
Not Applicable
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
CG
Terminal Pitch :
5.08mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Width :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Negative Tolerance :
2%
Height :
4.83mm
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Length :
4.83mm
yes
Positive Tolerance :
2%
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Capacitance :
620pF
Datasheets
CCR05CG621GS
620pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CCR05CG621GS Overview
CCR05CG621GS Features
a tolerance of 2%
a tolerance of 2%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient