CCR05CG561GMV
Mfr.Part #
CCR05CG561GMV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
2%
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Width :
4.83mm
Capacitance :
560pF
e0
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.29mm
Height :
4.83mm
Size Code :
Mount :
Through Hole
Thickness :
2.29mm
Length :
4.83mm
Datasheets
CCR05CG561GMV
560pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG561GMV Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR05CG561GMV Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient