CCR05CG390GM
Mfr.Part #
CCR05CG390GM
Package / Case
Molded
e0
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.83mm
Capacitance :
39pF
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Depth :
2.29mm
Published :
Package / Case :
Molded
Lead Pitch :
5.08mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Through Hole
Termination :
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Temperature Characteristics Code :
CG
Tolerance :
2%
Height :
4.83mm
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.29mm
Datasheets
CCR05CG390GM
39pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
CCR05CG390GM Overview
CCR05CG390GM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient