CCR05CG301JM
Mfr.Part #
CCR05CG301JM
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Lead Pitch :
5.08mm
Packing Method :
BULK; TR, 12 INCH
Depth :
2.29mm
Length :
4.83mm
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Capacitance :
300pF
Reference Standard :
MIL-PRF-20/35
Height :
5.973mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CCR05CG301JM
300pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG301JM Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
CCR05CG301JM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient