CCR05CG300FRV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR05CG300FRV
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Reference Standard :
MIL-PRF-20/35
Packing Method :
BULK; TR, 12 INCH
Length :
4.83mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
Multilayer :
No
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Capacitance :
30pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
1%
Height :
5.973mm
Pbfree Code :
No
Width :
2.29mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
200V
Positive Tolerance :
1%
Terminal Pitch :
5.08mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Surface Mount :
Package / Case :
Radial
Datasheets
CCR05CG300FRV
30pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG300FRV Overview
Considering negative tolerance, this part has 1% tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
CCR05CG300FRV Features
a tolerance of 1%
a tolerance of 1%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V