CCR05CG242JR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CCR05CG242JR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Length :
4.83mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Thickness :
2.29mm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
CG
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
2.29mm
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Lead Pitch :
5.08mm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
2.4nF
Height :
4.83mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
4.83mm
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
CCR05CG242JR
2.4nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG242JR Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
CCR05CG242JR Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient