CCR05CG242FRV
Mfr.Part #
CCR05CG242FRV
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
No
Height :
4.83mm
Tolerance :
1%
Length :
4.83mm
Terminal Pitch :
5.08mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-20
JESD-609 Code :
e0
Published :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Shape :
Wire
Width :
2.29mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Capacitance :
2.4nF
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CCR05CG242FRV
2.4nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CCR05CG242FRV Overview
Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CCR05CG242FRV Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V