CCR05CG241GS
Mfr.Part #
CCR05CG241GS
Radial
Multilayer :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
4.83mm
Length :
4.83mm
Tolerance :
2%
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
CG
Packaging :
Bulk
Depth :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Width :
4.83mm
Thickness :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
5.08mm
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Capacitance :
240pF
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CCR05CG241GS
240pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG241GS Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
CCR05CG241GS Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient