CCR05CG222JMVTR1
Mfr.Part #
CCR05CG222JMVTR1
Depth :
2.29mm
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2.2nF
Lead Pitch :
5.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CCR05CG222JMVTR1
2.2nF Ceramic Capacitor 5% Radial
CCR05CG222JMVTR1 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.