CCR05CG220JM
Mfr.Part #
CCR05CG220JM
Package / Case
Molded
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
4.83mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
22pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.29mm
Width :
4.83mm
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Dielectric :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
CG
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Tolerance :
5%
Package / Case :
Molded
Radiation Hardening :
No
Length :
4.83mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CCR05CG220JM
22pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
CCR05CG220JM Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR05CG220JM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient