CCR05CG182KS
Mfr.Part #
CCR05CG182KS
Ceramic Capacitors
Height :
4.83mm
Radiation Hardening :
No
Width :
4.83mm
Capacitance :
1.8nF
Radial
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%
Length :
4.83mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.29mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
2.29mm
Lead Pitch :
5.08mm
Datasheets
CCR05CG182KS
1.8nF Ceramic Capacitor 10% Radial
CCR05CG182KS Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.