CCR05CG122JM
Mfr.Part #
CCR05CG122JM
Capacitance :
1.2nF
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Width :
4.83mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.83mm
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
5.08mm
22 Weeks
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
CG
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
4.83mm
Thickness :
2.29mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.29mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CCR05CG122JM
1.2nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG122JM Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR05CG122JM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient