CCR05CG122GS
Mfr.Part #
CCR05CG122GS
Lead Pitch :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Thickness :
2.29mm
Not Applicable
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
2%
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
C0G
Width :
4.83mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Mount :
Through Hole
Height :
4.83mm
Published :
Pbfree Code :
No
Depth :
2.29mm
Capacitance :
1.2nF
Length :
4.83mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
CG
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
CCR05CG122GS
1.2nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG122GS Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CCR05CG122GS Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient