CCR05CG111GS
Mfr.Part #
CCR05CG111GS
Ceramic Capacitors
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
4.83mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Thickness :
2.29mm
Capacitance :
110pF
Length :
4.83mm
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Depth :
2.29mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Tolerance :
2%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Pitch :
5.08mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
CG
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CCR05CG111GS
110pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
CCR05CG111GS Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.08mm.
CCR05CG111GS Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient