CC1812MKX7R9BB224
Mfr.Part #
CC1812MKX7R9BB224
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
CC
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Width :
3.2mm
Capacitance :
0.22µF
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
4.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
Height :
1.15mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Datasheets
CC1812MKX7R9BB224
YAGEO CC1812MKX7R9BB224
CC 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CC1812MKX7R9BB224 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CC1812MKX7R9BB224 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm