CC1210MKX7R6BB475
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC1210MKX7R6BB475
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
1.9mm
Number of Terminations :
2
Halogen Free :
Halogen Free
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
4.7μF
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
CC
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.083 2.10mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Datasheets
CC1210MKX7R6BB475
YAGEO CC1210MKX7R6BB475
CC 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)