CC1210KKX7RCBB103
Mfr.Part #
CC1210KKX7RCBB103
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Capacitance :
10000pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.25mm
Feature :
High Voltage
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.5mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
1.4478mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
CC1210KKX7RCBB103
YAGEO CC1210KKX7RCBB103
CC 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)