CC1210KKX7RBBB223
Mfr.Part #
CC1210KKX7RBBB223
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1210
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Series :
CC
Thickness :
1.4478mm
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Depth :
2.5mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
1210 (3225 Metric)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
15.989131mg
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Capacitance :
0.022µF
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CC1210KKX7RBBB223
YAGEO CC1210KKX7RBBB223
CC 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)