CC1210KKX7R7BB105
Mfr.Part #
CC1210KKX7R7BB105
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1210
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height :
1.25mm
Multilayer :
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
CC1210KKX7R7BB105
YAGEO CC1210KKX7R7BB105
CC 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)