CC1210JKNPOCBN102
Mfr.Part #
CC1210JKNPOCBN102
Description
CAP CER 1000PF 1KV C0G/NPO 1210
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Composition :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Weight :
15.989131mg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
2.5mm
Capacitance :
1000pF
Number of Pins :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric :
C0G
Datasheets
CC1210JKNPOCBN102
YAGEO CC1210JKNPOCBN102
CC 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
CC1210JKNPOCBN102 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
CC1210JKNPOCBN102 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV