CC1210JKNPO0BN153
Mfr.Part #
CC1210JKNPO0BN153
Description
CAP CER 15NF 100V NPO 1210
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.057 (1.45mm)
Capacitance :
0.015 uF
Class :
Class 1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
MidVoltage Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Tolerance :
5 %
Product Status :
Active
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Reel
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
CC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Length :
3.2 mm
Width :
2.5 mm
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CC1210JKNPO0BN153
YAGEO CC1210JKNPO0BN153
CC 0.015 uF 100V Ceramic Capacitor 5 % C0G, NP0 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 metric)
CC1210JKNPO0BN153 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CC1210JKNPO0BN153 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)