CC1210GKNPO9BN102
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC1210GKNPO9BN102
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NPO 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1000pF
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness :
1.4478mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.5mm
Case Code (Imperial) :
Weight :
15.989131mg
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Series :
CC
Tolerance :
±2%
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm