CC1206MRX7R9BB102
Mfr.Part #
CC1206MRX7R9BB102
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
2
Width :
1.6mm
Height :
0.85mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
e3
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2mm
Datasheets
CC1206MRX7R9BB102
YAGEO CC1206MRX7R9BB102
CC 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)