CC1206KRX7R9BB683
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CC1206KRX7R9BB683
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.068μF
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Insulation Resistance :
100GOhm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated AC :
50V
Halogen Free :
Halogen Free
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
2.5 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Series :
CC
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Thickness :
939.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Height :
1.45mm
Datasheets
CC1206KRX7R9BB683
YAGEO CC1206KRX7R9BB683
CC 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)