CC1206KRX7R9BB682
Mfr.Part #
CC1206KRX7R9BB682
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 1206
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Thickness (Max) :
0.033 0.85mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Thickness :
838.2μm
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.45mm
Material :
SMD/SMT
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
6800pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CC1206KRX7R9BB682
YAGEO CC1206KRX7R9BB682
CC 6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)