CC1206KRX7R9BB182
Mfr.Part #
CC1206KRX7R9BB182
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206
Height :
1.45mm
Published :
Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Insulation Resistance :
10GOhm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Thickness :
838.2μm
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
16.187578mg
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.033 0.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dissipation Factor :
2.5 %
yes
Lead Free :
Lead Free
Series :
CC
Halogen Free :
Halogen Free
Capacitance :
1800pF
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CC1206KRX7R9BB182
YAGEO CC1206KRX7R9BB182
CC 1800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)